Чому CityBus Одеса перестав показувати транспорт

Що сталось?

Сьогодні - вже третій день як додаток практично перестав показувати транспорт. Проблеми вперше почались ще близько місяця тому, коли на сайті transport.odessa.ua почали вводити штучні обмеження - спочатку на кількість транспорту за один запит, потім - змінами адреси, за якою ці дані потрібно отримувати. Дійшло до того, що через зміни на добу перестав відображуватись транспорт й на самому сайті, через що диспетчери не могли співставити вагони з маршрутами, на яких ті перебували.

Починаючи з понеділка знов почалося умисне блокування доступу до даних додаткам - всім без виключення. З перемінним успіхом тимчасово вдавалось відновлювати показ транспорту, але щоразу блокування повторювалось. В якийсь момент замість дійсних даних почали надходити спотворені - в результаті виявилось, що трамваї та тролейбуси Одеси навчились плавати в Чорному морі. 

Чи є порушення зі сторони сайту "Транспорт Одеси"?

Згідно постанови Кабінету Міністрів України №1100 від 20 грудня 2017 року (що вносить зміни до вже існуючої постанови №835 від 21 жовтня 2015 року), до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних органами місцевого самоврядування, було віднесено дані про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу.

Розпорядником зазначених відкритих даних у місті Одеса є міська рада, а саме департамент інфомації та зв'язків з громадськістю, який є замовником сайту "Транспорт Одеси" (transport.odessa.ua). До обов'язків розпорядника інформації входить: надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об’єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації", надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації а також навмисне приховування або знищення інформації чи документів - є порушеннями законодавства, які тягнуть за собою відповідальність відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України. 

Які аргументи керівництва департаменту?

Директор департаменту інфомації та зв'язків з громадськістю звинувачує додатки у тому, що ніби-то через них сайт використав безкоштовні квоти на використання на сайті карт Google Maps, оскільки проблеми, за його словами, почалися після форуму 5Т (на якому піарились розробники одного з альтернативних додатків). Будь-яка технічно обізнана людина скаже вам, що це повна маячня, оскільки використання карт Google Maps на сайті відбувається лише при безпосередньому заході на цей сайт, тоді як додатки беруть інформацію прямо запитуючи її з серверу - тобто ніякі сторінки не відкриваються та використання сайту і карт на ньому не відбувається. Додатки теж використовують Google Maps - однак на мобільних пристроях обмежень на їх використання немає, плата відсутня. Причиною швидкого використання квот сайтом могла бути халатність розробників сайту, що забули прописати обмеження на використання ключа, який дає доступ до карт, виключно на своєму сайті.

Що ж робити?

На жаль, всі спроби вплинути на ситуацію не досягли результату через небажання керівництва департаменту інфомації та зв'язків з громадськістю йти назустріч та припинити порушення закону. Тому надія - лише на Вас - користувачів додатка. Ось, взяті з офіційної сторінки міськради, поштові адреси та номери телефонів, за якими Ви можете висловити свою незгоду з діями керівництва департаменту та вказати їм на порушення законодавства:

Директор департамента
Сиваш Андрей Сергеевич
тел.: (048) 705-47-75

ОТДЕЛЫ ДЕПАРТАМЕНТА

ОТДЕЛ ПО СВЯЗЯМ СО СМИ
зам.директора - начальник отдела
Мальцева Наталья Эдуардовна
(048) 705-47-75
 
ОТДЕЛ ПО СВЯЗЯМ СО СМИ
зам.директора - начальник отдела
Мальцева Наталья Эдуардовна
(048)  705-47-75
[email protected]

ИНФОРМАЦИОННО-АНАЛИТИЧЕСКИЙ ОТДЕЛ (администрация официального сайта Одесского городского совета omr.gov.ua)
зам.директора - начальник отдела
Тачковская Оксана Олеговна
(048) 705-47-74
(048) 705-47-70
(048) 705-47-71
(048) 705-47-72
(048) 705-47-73
[email protected]

зам.директора
Щеплоцкий Руслан Богданович

зам.директора
Попов Владимир Леонидович
(048) 770-04-25

ОТДЕЛ ПРЕСС-СЛУЖБЫ
начальник отдела
Данько Надежда Сергеевна
(048) 705-47-75

ОТДЕЛ ВНЕДРЕНИЯ ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ
начальник отдела
Корчемный Павел Анатольевичавел Анатольевич
 

Будь-ласка, не обмежуйтеся одним дзвінком - телефонуйте постійно протягом дня, навіть якщо ніхто не буде брати слухавку - телефони, що постійно звонять, явно дадуть знати, що думають одесити про бюрократів, які позбавили їх зручного сервісу під вигаданими причинами. Разом - ми сила!